MENÜ

Ekmeğimizin Özellikleri

 

Türk Edebiyatının en değerli şairlerinden Yahya Kemal’in “sessiz gemi” şiirini 16 yılda tamamladığını biliyor muydunuz? Yahya Kemal aktarmak istediği duygu için yıllar boyunca doğru kelimeleri aradı. Şiirini oluşturan cümleleri yüreğinde, zihninde mayaladı ve sonuçta edebiyat tarihimizin en güzel şiirlerinden birini bizlere sundu.

Belki 16 yılda tamamladı ama hiç bayatlamayacak bir sanat eseri ortaya koydu.

Ekşi Mayalı Ekmek ile ortak noktası nedir derseniz; sabır, emek ve zanaat. 

 

Ekşi mayalı ekmeklerimizin hamurunda yüz yıldır demlenen ve yaşamını sürdüren doğal bir ekşi maya kültürü kullanıyoruz. Bize has mayamız ekmeklerimizin lezzetindeki püf noktadır. Gerisi sabır, emek ve zanaat meselesi… 

 

Doğru miktarda buğday unu, su, ekşi maya ve tuz bir araya getiriyor, ekmeklerimizin içeriğinde hiçbir katkı maddesi ya da endüstriyel maya kullanmıyoruz.

 

Emekle yoğurduğumuz ekmek harcımıza en ideal sıcaklığı sağlayarak hamurumuzun sabırla mayalanmasını bekliyoruz.  Hiçbir aşamada geleneksel yöntemlerimizden taviz vermiyoruz.

 

Taş fırınımızdan çıkan ekmeklerimizin şekilleri farklı görünse de özlerinde 30 yıldır aynı doğallık ve aynı lezzet var. İşte bu da zanaat meselesi…

 

Özenle hazırladığımız ekmeklerimiz hemen tüketilmeyecekse buzdolabında (0-4 derece arası) 30 gün, derin dondurucuda ise (-18 derece ve altında) 6 ay süreyle muhafaza edilebiliyor.