MENÜ

Ekmek İsrafı

Ekmek İsrafı

Fırından yeni çıkmış, dumanı tüten sıcak bir ekmeğe karşı koyamaz, eve gelene kadar ucundan koparıp yemeye başlarız. Eve gider gitmez tereyağını alır ekmeğimizin üzerine sürer ortaya çıkan lezzetin keyfine varırız. Değil mi? Peki ya aynı ekmek bayatladığında, kalan son parçaya da aynı değeri veriyor muyuz?

 

Hayır, vermiyoruz ve bu nedenle ekmek Türkiye’de en çok israf edilen gıda ürünlerinin başında geliyor. Çöpe attığımız miktar belki göze az geliyor ama toplamda devasa bir israf boyutuna ulaşılıyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı verileri ülkemizde günde ortalama 1.486 ton, yılda ise 542 bin ton ekmeğin israf edildiğini gösteriyor, 250 gr’lık ekmeği baz alarak adet cinsinden ifade edecek olursak günlük neredeyse 6 milyon, yıllık ise 2 milyar adetten fazla ekmeği çöpe atıyoruz. Çöpe attığımız şey sadece un, su ve maya karışımı bir ürün olmuyor, ekonomik kaybı hesaplandığında yıllık ortalama 1,3 milyar TL’yi çöpe atmış oluyoruz. Bu durumun önüne geçebilir hayatın akışına kapılmışken dünyamızı daha az tüketebiliriz.

Ekmek İsrafının Temel Nedenleri Neler?

En önemli neden fırınların var olan ihtiyaçtan daha fazla sayıda ekmek üretmesi ve İhtiyacımız olandan daha fazla sayıda ekmek alıyor olmamız. Akşam bitiremediğimiz ekmeği sabah tercih etmiyor taze bir ekmek daha alıp bayatı çöpe atıyoruz.

 

Endüstriyel maya ile hazırlanan ekmekler ve üretim teknikleri bayatlamaya karşı dayanıksız olduğu için üretilen ekmeklerin çoğu kısa sürede bozulmaya başlıyor.

 

Restoranlar tarafından servis edilen ekmeklerin az miktar tüketilmesi ve kalanın çöpe gitmesi de diğer bir temel neden.

 

İsrafın Önüne Geçmek İçin Ne Yapabiliriz?

İhtiyacımızı belirleyip buna göre ekmek alırsak israfın önüne geçmek için en doğru adımı atmış oluruz. Bayatlayan ekmeklerimizi çöpe atmak yerine ekmek aşı, ekmek kızartması, köfte gibi farklı lezzetlerin yapımında değerlendirebiliriz.

 

Ekmeğimizi doğru saklama koşullarında muhafaza edersek daha uzun süre tazeliğini koruyacaktır.

Ekşi Mayalı Ekmek Tüketelim, İsrafı Önleyelim.

Endüstriyel maya ile yapılan ekmekler ekşi mayalı ekmeğe göre daha hızlı sürede bayatlar. Ekşi maya, katkısız ve doğal içeriği ile ekmeğin lezzetini uzun süre korur. Ekşi mayalı ekmek sertleştiğinde dahi ısıtılınca aynı lezzete kavuşur.

 

Biz çatalcadan ailesi olarak ekmeklerimizi misafirlerimizin ihtiyaçlarını analiz ederek, günlük olarak pişiriyor israfı önlemek için gerekli tüm tedbirleri alıyoruz.